Mój Prąd 4.0 Dofinansowanie nawet do 20 500zł

Mój Prąd 4.0 Fotowoltaika Dofinansowanie na fotowoltaike

Już 4 kwietnia rusza 4 edycja programu “Mój Prąd 4.0” Dofinansowanie dotyczy nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła oraz zintegrowanych systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje wraz z magazynami energii może sięgnąć nawet ponad 20500 złotych.
Dofinansowanie jest skierowane do prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie net-billing. 

Dla kogo dofinansowanie? 

Program jest skierowany dla osób fizycznych mających zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Program będzie prowadzony w trybie ciągłym. Jest tylko  jeden warunek: o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie osoby rozliczające się w systemie net-billingu. Przypomnijmy, że chodzi o nowe zasady rozliczeń obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r. Oczywiście każdy kto założył instalację wcześniej a nie brał udziału w wcześniejszych edycjach programu może też starać się o dofinansowanie pod warunkiem że przejdzie na nowy system rozliczeń net-bilingu.
 

Na co dofinansowanie?

Poza dofinansowaniem do mikroinstalacji fotowoltaicznej – będzie można również uzyskać dofinansowanie do nowych komponentów, typu magazyn energii cieplnej lub magazyn energii elektrycznej oraz na systemy zarządzania Energią. W praktyce maksymalna kwota dofinansowania, jaką prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, to 20500 zł. To, ile pieniędzy uzyska prosument, zależy od tego, jaki zakres inwestycji planuje. Im jest on większy, tym wyższe kwoty można otrzymać.
 
Poniżej slajd opisujący kwoty dofinansowania dla nowych prosumentów. 
 

Dla osób które już są prosumentami i chcą skorzystać z dotacji i przejść na net-biling.

Co to Net-billing czyli nowy system rozliczeń dla prosumentów:

 

Program „Mój Prąd” będzie przeznaczona dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net metering) – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD. Na czym polega nowy system net-billing? To rozwiązanie oparte na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Program ma na celu promowanie nowego systemu rozliczania się prosumentów, czyli net-billingu. Dlatego też nabór wniosków rozpocznie się 15 kwietnia 2022 r., aby umożliwić wdrożenie nowego systemu rozliczeń również w okresie przejściowym. Dodatkowo finasowaniem zostaną objęci wnioskodawcy, którzy z własnej inicjatywy postanowią z już funkcjonującą fotowoltaiką przejść na system rozliczania net-billing. Ten nowy system ma motywować do zwiększania konsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania jej nadwyżek. Wprowadzenie net-billingu, który jest zgodny z prawnymi uregulowaniami Unii Europejskiej, zapewni dalszy rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce i jednocześnie poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, a co najważniejsze – ugruntuje proces samowystarczalności energetycznej polskich gospodarstw domowych.

 

Czy zmieni się sytuacja osób, które chcą użytkować domową fotowoltaikę na starych zasadach rozliczeniowych? Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez kolejne 15 lat.

 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego, poprzez formularz kontaktowy lub za pośrednictwem naszego kalkulatora.

wypełnij formularz - oddzwonimy i odpowiemy na wszelkie pytania

  Temat zapytania:

  Zgoda na marketing telefoniczny Etikon (czytaj więcej)

  Zgoda na marketing mailowy Etikon (czytaj więcej)

  Rozwiąż:

  Fotowoltaika dla rolnika

  Fotowoltaika dla firm