Czy można myć panele?

Ostatnio dostajemy wiele zapytań od klientów czy należy myć panele fotowoltaiczne? Śpieszymy do Was z odpowiedzią: można ale nie jest to wskazane.

Panele, jak i wszystko co nas otacza, narażone są na zabrudzenia spowodowane opadami, kurzem, pyłkami i innymi czynnikami. Czy powinniśmy coś z tym robić? Większość paneli na rynku wykonanych jest z takich podzespołów które umożliwiają samoczynne czyszczenie podczas opadów deszczu czy osuwania się śniegu, który naturalnie usuwa większość zabrudzeń. Dlatego najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest pozostawienie wszystkiego matce naturze. W końcu są to odnawialne źródła energii które pomagają naszej planecie.    

Jakie czynniki mają wpływ na zabrudzenia instalacji:

  • lokalizacja – najbardziej narażone instalacje są na terenach rolniczych czy około miejskich,

  • błędy montażu – panele położone zbyt płasko – kąt nachylenia paneli powinien mieć co najmniej 15 stopni aby deszcz mógł naturalnie zmywać brud.

Jeśli jednak uważasz, że zabrudzenia są na tyle duże, że instalacja przestaje być efektywna, zleć to zadanie profesjonalnym firmom. Nie umiejętne czyszczenie paneli może doprowadzić do uszkodzenia uszczelnienia co przyśpieszy proces degradacji paneli, a w najgorszym wypadku stałe uszkodzenie modułu.