Ogrzewanie w 2023 roku

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytanie: czym najlepiej ogrzewać dom? Temat dotyczy nas wszystkich, a niestety ceny energii ciągle rosną.

Węgiel, olej opałowy, pellet, gaz, drewno opałowe, energia elektryczna ceny wszystkich źródeł energii nie maleją. Co gorsza niektóre się kończą. Która opcja jest w tej chwili najbardziej korzystna?

Dla przykładu: 2 lata temu ogrzewanie gazem ziemnym domu o powierzchni 120m² kosztowało około 3,500 zł rocznie. W 2022 roku był to już koszt 5,500 zł rocznie. Na szczęście dla naszych portfeli rząd wprowadził tymczasowe zwolnienie stawki VAT – ale od nowego roku ma już tej pomocy nie być. Co wtedy z rachunkami? W najgorszym wypadku ogrzewanie naszego domu może wynieść aż 25,000 tyś zł!

Czy wiesz, że w Polsce gazem ziemnym ogrzewane jest ponad 2 miliony gospodarstw, a węglem ponad 3,5 milionów mieszkań i domów?

Co zaproponować osobom które właśnie budują dom lub planują modernizację ogrzewania w swoim gospodarstwie? Wg nas najlepszym połączeniem jest pompa ciepła + fotowoltaika. 

Przy odpowiednim dobraniu pompy oraz mocy paneli, ogrzewanie będzie darmowe! Dlatego tak ważne jest spotkanie z handlowcem i przeprowadzenie audytu energetycznego. Każdy z nas ma inne potrzeby i oczekiwania, mamy różne możliwości instalacyjne oraz wykończeniowe w domach.

Nie należy się sugerować opcją: ostatnie sztuki = niska cena. 

Na rynku występuję bardzo dużo pomp ciepła. Producenci prześcigają się w nowinkach technicznych.

To, które źródło ciepła jest w danym przypadku najlepsze, będzie uzależnione od lokalnych warunków oraz zapotrzebowania. Dla przykładu: pompy ciepła firmy Viessmann mogą korzystać z różnych źródeł energii:

Powietrze – praktycznie nieograniczona dostępność; najniższe koszty inwestycji
Grunt – przez kolektor gruntowy, sondę gruntową lub zasobnik lodu; wysoka efektywność
Woda – wyjątkowo wysoka efektywność; należy uwzględnić jakość wody
Ciepło odpadowe – w zależności od jego dostępności, ilości i temperatur

Zalety pomp ciepła:

– brak spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych;

– używając pompy, nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego;

– może być całkowicie bezobsługowa;

– charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji;

– urządzenie może pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, a pompa ciepła może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka;

– żywotność pomp ciepła obliczana jest na ok. 30 lat.

Ważna informacja: 

Koszt eksploatacji pomp ciepła związany jest jedynie z zakupem energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody. Przyjmuje się, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5 kW zielonej energii.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat napisz maila lub zadzwoń. Nasz zespół skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze dostępne rozwiązanie przygotowane specjalnie dla Ciebie! Nie czekaj, aż zaskoczą Cię wysokie rachunki zimą! Już teraz zadbaj o przyszłość swoją i swoich bliskich.

+48 888 603 150

 biuro@etikon.pl

Materiały zaczerpnięte z:
muratordom.pl
viessmann.pl