Baza wiedzy

Naszym celem jest budowa fotowoltaicznych przydomowych elektrowni słonecznych.
Co to jest Fotowoltaika ? – Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Od 2016 roku w Polsce ustawodawca umożliwił budowę przydomowych elektrowni słonecznych bez uzyskiwania specjalnych pozwoleń. Moc przydomowej mikroinstalacji nie może przekroczyć 40kW. Oczywiście jest to górna granica i biorąc pod uwagę potrzeby jakie występują w standardowym gospodarstwie domowym, nie ma konieczności budowania instalacji o tak dużej mocy.
Energia produkowana jest w ciągu dnia, kiedy najczęściej nie ma nas w domu, tym samym nie zużywamy wyprodukowanej energii. Ustawodawca pomyślał również o tym i dał możliwość magazynowania energii w sieci operatora. Jak to wygląda ?
Otóż twoja indywidualna elektrownia słoneczna, produkując prąd w pierwszej kolejności przekazuje go do urządzeń aktualnie pracujących w naszym domu. Zaspokaja potrzeby, a nadwyżkę przekazuje operatorowi energetycznemu z którym mamy podpisaną umowę na dostawę energii. Zgromadzoną energię możemy odebrać od operatora w bilansie jednorocznym. Obliczanie energii zmagazynowanej oraz pobranej odbywa się na urządzeniu pomiarowym, którego koszt montażu pokrywa nasz operator. Rozliczenie odbywa się w proporcji, tzn. za każdy 1kW oddany do operatora, możemy odebrać 0,8kW. Dzięki takim możliwościom, możesz w znaczący sposób ograniczyć koszty związane ze zużyciem energii.
Zatrudnij słońce i nie płać za energię.

Kontakt

  • ul. Królowej Jadwigi 4A/3
    12-100 Szczytno
  • +48 733 199 252
  • biuro@etikon.pl

Projekt i Realizacja: WiDI ART Studio