Moduły polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

 

Na czym polega różnica pomiędzy panelami monokrystalicznymi, a polikrystalicznymi ?

Postaramy się przedstawić podstawowe różnice pomiędzy panelami monokrystalicznymi, a polikrystalicznymi. Niektórzy sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych grają rzekomą przewagą modułów monokrystalicznych nad polikrystalicznymi modułami fotowoltaicznymi. Czy słusznie?

W przypadku tych dwóch technologii różnica wynika przede wszystkim ze sprawności, należy dodać że różnica jest kilku procentowa i w skali roku, raczej niezauważalna dla użytkownika.

Wybierając technologię musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce oraz powierzchnię montażu. Moduły wykonane w technologii monokryształu mają zdecydowanie wyższą moc. Aktualnie produkowane moduły polikrystaliczne to 280 Wp i 285 Wp. Zaś w technologii monokryształu będzie to moc od 310 Wp do nawet 360 Wp.

Zasadniczą różnicą jest wygląd instalacji po montażu. Moduły polikrystaliczne mają niebieską barwę, miejscami z innymi odcieniami zaś monokrystaliczne są czarne z równym kolorem na całym module.

Sprawność modułu polikrystalicznego osiąga około 17,5% zaś moduły monokrystaliczne mogą mieć od 18% do 19,2%.

Jeszcze kilka lat temu instalacja wybudowana na modułach monokrystalicznych, była zdecydowanie droższa. Obecnie różnice zacierają się, ponieważ producenci przez kilka ostatnich lat rozwinęli swoje linie produkcyjne, a technologia staniała do tego stopnia, że większość producentów przestaje produkować moduły polikrystaliczne, tak jak jest to w przypadku firmy Q.Cells, która definitywnie zakończyła produkcję przestawiając się jedynie na monokryształ.

Biorąc powyższe pod uwagę można wywnioskować, że monokryształ sukcesywnie będzie wypierał moduły polikrystaliczne z rynku.

Należy dodać, że producenci tacy jak LG, Panasonic czy Longi Solar – nigdy nie produkowali modułów w technologii polikryształu.

Zawsze był to monokryształ.

 

Panele polikrystaliczne czy panele monokrystaliczne, które lepiej sprawdzą się w naszej instalacji?

O tym jaki panel będzie najlepszy dla naszej instalacji decyduje wiele czynników takich jak: ilość miejsca, nasłonecznienie czy zasobność portfela.

Kiedy dysponujemy ograniczoną powierzchnią np. na dachu, a zależy nam na osiągnięciu jak największej mocy generatora, dobrym wyborem będą moduły monokrystaliczne.

Jeśli ilość miejsca jest praktycznie dowolna, możemy skusić się na moduły polikrystaliczne, pozwoli to nam na zmniejszenie kosztu instalacji, a uzyski będą na podobnym poziomie.

Polikryształ lepiej radzi sobie w warunkach zachmurzenia, kiedy światło jest rozproszone. Monokryształ osiąga większą efektywność przy pełnym nasłonecznieniu. Jednak mimo tych różnic, zdecydowanie warto instalować zarówno jedne jak i drugie –  w najbardziej nasłonecznionych miejscach.

Wiarygodny producent paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych, jak wybrać?

Obecnie na rynku istnieje wielu Producentów,  klasyfikujemy ich na:

Firmy które produkują swój krzem, posiadają własne centra badań i rozwoju R&D oraz składają moduły.

Firmy które tylko składają moduły, zaś krzem kupują od innych producentów.

Firmy które produkuję w OEM, czyli nie posiadają własnych linii produkcyjnych, a tylko udostępniają swój brand.

 

Dobierając producenta dostawcę modułów do naszej oferty, bierzemy pod uwagę przede wszystkim ich doświadczenie, jakość oraz wiarygodność.

Doświadczenie – jeżeli producent istnieje długo na rynku, ma na koncie kilka patentów, bada i rozwija swoją technologię, do tego produkuje swój krzem i sam składa moduły – jest wiarygodny. W takim przypadku, wieloletnie gwarancje mają szanse być dotrzymane. Większość producentów posiada linie produkcyjne w Azji, ale nie powinno nas  zrażać, ponieważ właśnie tam buduje się najwięcej instalacji fotowoltaicznych na świecie i z tego powodu istnieje tam zagłębie produkcyjne.

 

Podsumowując, Inwestor który bije się z myślami co wybrać powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Jak długo istnieje dany producent?

Czy produkuje swój krzem?

Czy posiada działy rozwoju technologii R&D?

Czy posiada w Polsce wiarygodnego dystrybutora?

Wszelki gwarancję są warte tyle ile gwarant.