Rekuperacja. Mechaniczny system wentylacji - oszczędność i komfort.

Rekuperacja staje się modnym trendem w nowoczesnym budownictwie właśnie dzięki oszczędnościom, jakie można dzięki nim uzyskać. Dodatkowo coraz większa świadomość inwestorów oraz dużo większa dostępność energooszczędnych materiałów powodują, że wentylacja mechaniczna zyskuje coraz większa popularność.

Rekuperacja z wentylacją działa przy pomocy centrali, która w mechaniczny sposób nawiewa przez odpowiednie kanały świeże powietrze, a wyciąga zużyte. Centrale posiadają wbudowane wymienniki ciepła, które pozwalają na odebranie wysokiej temperatury ze zużytego powietrza i podgrzać nią te powietrze, które jest nawiewane z zewnątrz. W ten sposób zmniejszane są straty ciepła. Urządzenia pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza, co zapobiega przedostawaniu się zapachów, pyłków, a także kurzu do mieszkania.

Zalety?

  • Oszczędności w wydatkach. Rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie strat ciepła spowodowane instalacją wentylacyjną.

  • Głównym zadaniem energooszczędnych materiałów jest zapewnienie maksymalnej szczelności budynku. Aby uniknąć problemów takich jak np. skraplająca się na oknach para wodna lub wykwity grzybów w rogach nie mamy wyjścia i musimy doprowadzić świeże powietrze. Rekuperacja rozwiązuje wszystkie te problemy zapewniając kontrolowaną i energooszczędną wymianę powietrza w pomieszczeniu.

  • Nowoczesne urządzenia pozwalają odzyskiwać ciepło z wysoką wydajnością. W rekuperatorach z wymiennikiem przeciwprądowym strumienie powietrza przepływają równolegle względem siebie w przeciwnych kierunkach. Kanaliki przez które przepływają strumienie powietrza mają przekrój trójkątny. W takim rozwiązaniu powierzchnie styku są dużo większe dzięki czemu sprawność odzysku jest bardzo wysoka. Dodatkowo w nowych urządzeniach wymiennik nie ulega oblodzeniu przy ujemnych temperaturach.

  • Rekuperacja to bardzo elastyczne rozwiązanie, które umożliwia inteligentne zarządzanie całą instalacją adekwatnie do potrzeb domowników. Wszystko to za sprawą inteligentnego sterowania, w którym można zaprogramować różne tryby wydajności – dzienną i nocną. Dlatego możliwe jest zaprogramowanie rekuperatora tak, aby np. pracował z maksymalną wydajnością podczas wizyty gości, a z minimalną np. podczas wyjazdu na urlop.

  • Nie ma wątpliwości że świeże powietrze służy naszemu zdrowiu. Filtry pełnią więc rolę separatorów zatrzymujących wszystko co nie służy naszemu zdrowiu. Kontrolują jakość powietrza i eliminują z niego nie tylko kurz i pył ale także zabijają bakterie i zapachy z zewnątrz.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami.

Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu.

+48 537 415 434

 biuro@etikon.pl