Pompy ciepła w programie Mój Prąd 5.0

Mój prąd 5.0 to nie tylko dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych ale także do pomp ciepła. W tej chwili widzimy znaczy wzrost zainteresowania tymi urządzeniami dlatego postanowiliśmy je Wam przybliżyć.

Rosnące ceny energii, zanieczyszczenie powietrza to tylko niektóre z czynników, które skłaniają nas do zainwestowania w pompę ciepła. Ale czym ona jest? Jest to urządzenie, które przetwarza ciepło ze źródła o niskim potencjale do źródła o wysokim potencjale. Pompa pobiera ciepło z otoczenia: powietrze, woda, grunt – w zależności jaki rodzaj pompy wybieramy, które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu wytwarza ciepło użytkowe, wykorzystywane do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

pompa-ciepla

Ważna informacja: 

Koszt eksploatacji pomp ciepła związany jest jedynie z zakupem energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody. Przyjmuje się, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5 kW zielonej energii.

Zalety pomp ciepła:

– brak spalin, popiołu, kurzu i innych efektów ubocznych;

– używając pompy, nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego;

– może być całkowicie bezobsługowa;

– charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji;

– urządzenie może pracować w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym, a pompa ciepła może zajmować podobną ilość miejsca jak lodówka;

– żywotność pomp ciepła obliczana jest na ok. 30 lat.

Oczywiście każdy system ma swoje wady. Pompy ciepła wymagają specjalnego przygotowania domu pod ogrzewanie oraz mogą być głośne. Także cena może być wadą dlatego zalecamy korzystanie z dofinansowań jak Mój Prąd 5.0. 

W piątej edycji programu Mój Prąd wspierane jest finansowanie prosumentów, którzy wytwarzają energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych. Wysokość dotacji, w zależności od typu pompy, wynosi od 4400 zł (pompa ciepła typu powietrze/powietrze) do 28 500 zł (gruntowe pompy ciepła).  

Ważne!

Już dziś łączna kwota złożonych wniosków sięga ponad 100 mln zł, czyli przekracza budżet obecnej edycji programu. NFOŚiGW uspokaja jednak, że nadal ma środki na dofinansowanie wniosków. Dlatego polecamy jak najszybszą inwestycję w odnawialne źródła energii i skorzystanie z dotacji z programu Mój Prąd 5.0.

Dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie mogło wynieść nawet 58 tys. zł. Będą to następujące kwoty:

  • do mikroinstalacji PV o mocy 2-10 kW – do 7 000 zł

(6 000 zł bez elementów towarzyszących)

  • do magazynu energii elektrycznej – do 16 000 zł;
  • do systemu EMS / HEMS – do 3 000 zł;
  • pompa ciepła powietrze-powietrze – 4 400 zł, lub
  • gruntowa pompa ciepła – 28 5000 zł, lub
  • pompa ciepła powietrze-woda – 12 600 zł, lub
  • pompa ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną – 19 400 zł, lub
  • magazyn ciepła – 5 000 zł;
  • kolektory słoneczne c.w.u – 3 500 zł.

Mój Prąd finansuje do 50% kosztów instalacji. Dopłata udzielana jest na inwestycje już zakończone, a pieniądze wypłacane są w ciągu około trzech miesięcy od momentu zgłoszenia.

Skorzystaj z wiedzy specjalistów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, skontaktuj się z nami.

Nasz zespół specjalistów chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci wybrać najlepszy model dla Twojego domu.

+48 888 603 150

 biuro@etikon.pl