Prosument lokatorski – wszystko co musisz wiedzieć.

Prosument lokatorski - dla kogo?

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nim przepisy, które określają, jak będzie rozliczany prosument lokatorski. Czy zmieni to nastawienie wspólnot mieszkaniowych do inwestycji w odnawialne źródła energii?

Rozliczenia prosumenta lokatorskiego – jak to będzie wyglądać?

Prosumenci indywidualni, którzy posiadają instalacje podłączone do części wspólnej budynku będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego. Dzięki czemu całość kwoty za sprzedaną energię będzie wypłacana w całości na konto prosumenta.

Dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego budowa mikroinstalacji OZE w blokach stanie się znacznie bardziej opłacalna. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zyskają więcej korzyści z wytwarzania własnej, zielonej energii, co jest szczególnie istotne w okresie wysokich cen energii elektrycznej oraz inflacjikomentuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nadwyżki energii, które nie zostały wykorzystane przez prosumenta lokatorskiego, będą przeliczane przez sprzedawcę – do 1 lipca 2024 br. zgodnie z miesięczną ceną rynkową, a od 1 lipca zgodnie z ceną godzinową (zgodnie ze zmianami w systemie net-billingu).

Jednakże, wypłacone środki będą musiały zostać przeznaczone na konkretne cele:
– rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektryczne; 
– obniżenie opłat (np. na fundusz remontowy, energia elektryczna, ciepło, gaz, administracja, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE;
– obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.

Jak zostać prosumentem lokatorskim?

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, prosumentem lokatorskim może zostać każdy, kto dołączył mikroinstalacje do budynku wielorodzinnego. Nieistotne jest zarówno moment przyłączenia instalacji, jak i jej umiejscowienie. Mikroinstalacje będą mogły znajdować na dachu, balkonie, a także elewacji. Niemniej jednak, trzeba będzie spełnić inne warunki. 

Istotne jest, aby moc mikroinstalacji nie przekraczała mocy przyłączeniowej całego budynku, czyli części wspólnych i poszczególnych lokali. Ważne jest również, aby budynek, w którym zainstalowano odpowiednie urządzenie miał przeważającą funkcję mieszkalną. 

Przede wszystkim, status prosumenta lokatorskiego będzie można dostać po złożeniu odpowiedniego wniosku do swojego sprzedawcy energii. Następnie sprzedawca będzie miał dwa miesiące na zmianę formy rozliczeń. W tym czasie nadwyżki energii będą rozliczane na standardowych zasadach dla prosumentów indywidualnych. 

Nabór wniosków rozpoczął się w lutym br. Do 20 kwietnia złożono już 913 wniosków na kwotę 61 mln zł. W budynkach objętych wnioskami znajduje się 59,7 tys. mieszkań. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, skontaktuj się z nami.

Nasz zespół specjalistów chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże Ci wybrać najlepszy model dla Twojego domu.

+48 888 603 150

 biuro@etikon.pl