Kiedy projektować OZE przy budowie nowego domu?

Budując nowy dom, wybór odnawialnych źródeł energii może być korzystny dla środowiska oraz długoterminowych oszczędności finansowych. W poniższym artykule wyjaśnimy w którym momencie inwestycji najlepiej zająć się tematyką fotowoltaiki, pomp ciepła czy rekuperacji.

Coraz częściej przychodzą do nas klienci którzy zaczynają budowę swoich wymarzonych domów i mają jedno pytanie – w którym momencie realizacji budowy zaprojektować odnawialne źródła energii. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku, a także prywatnych budowach możemy dokładnie określić kiedy należy to zrobić. Zacznijmy jednak od tego:

Najpopularniejsze opcje odnawialnych źródeł energii przy budowie / remoncie domu:

Panele fotowoltaiczne: Instalacja paneli słonecznych na dachu domu czy gruncie  umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Ta energia może być wykorzystana do zasilania różnych urządzeń elektrycznych w domu oraz do ogrzewania wody.

Pompy ciepła: Pompy ciepła wykorzystują energię cieplną zawartą w powietrzu, wodzie lub glebie do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są one bardzo efektywne i mogą znacząco obniżyć rachunki za energię. 

Więcej.

Magazyny energii: Instalacja baterii do magazynowania energii pozwala na przechowywanie nadmiaru energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Ta energia może być wykorzystana w godzinach o niższym nasileniu produkowania energii, co zwiększa samodzielność energetyczną domu.

Więcej.

Rekuperacja: Służy do regularnej wymiany już zużytego i wilgotnego powietrza w domu na świeże i czyste z zewnątrz niezależnie od pogody za oknem. Jednocześnie rekuperacja częściowo odzyskuje ciepło z nagrzanego, ale zużytego już powietrza w domu i ogrzewa nim powietrze mechanicznie wprowadzane do domu.

Więcej.

Kiedy?

Projektowanie odnawialnych źródeł energii powinno być uwzględnione już na etapie planowania i projektowania nowego domu. Im wcześniej podejmie się decyzje dotyczące zastosowania odnawialnych źródeł energii, tym łatwiej będzie je zintegrować w projekt domu i zapewnić optymalne działanie oraz efektywność.

  1. Analiza potrzeb energetycznych: Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie analizy potrzeb energetycznych domu. Należy zastanowić się, ile energii będzie zużywane w domu na różne cele, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, sprzęty AGD, samochód elektryczny, itp.

  2. Wybór odpowiednich technologii: Następnie należy dokładnie zbadać różne dostępne technologie odnawialnych źródeł energii i wybrać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom domu oraz warunkom lokalnym, takim jak dostępność słońca czy siły wiatru.

  3. Integracja z projektem architektonicznym: Odnowalne źródła energii należy włączyć do projektu architektonicznego domu. Na przykład, jeśli planuje się instalację paneli fotowoltaicznych, należy odpowiednio zaprojektować dach tak, aby był odpowiednio nachylony i skierowany w stronę słońca.

  4. Dokładne obliczenia i planowanie: Konieczne jest dokładne obliczenie mocy i rozmiarów instalacji odnawialnych źródeł energii, aby zapewnić odpowiednią wydajność i pokrycie zapotrzebowania energetycznego domu.

  5. Uwzględnienie regulacji i przepisów: Należy pamiętać o lokalnych przepisach i regulacjach dotyczących instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak wymogi dotyczące pozwolenia na budowę czy certyfikacji instalacji.

  6. Współpraca z profesjonalistami: Warto skonsultować się z architektem, inżynierem budownictwa oraz specjalistami od energii odnawialnej, którzy pomogą zaprojektować i zintegrować odpowiednie rozwiązania w projekcie domu.

Wskaźnik EP w budownictwie - czym jest?

Obecnie jednym z ważniejszych parametrów przy budowie nowych budynków jest tzw. wskaźnik EP. Określa on zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, która jest potrzebna do zapewnienia ogrzewania budynku, podgrzewania wody użytkowej, chłodzenia, wentylacji i oświetlenia. W celu spełnienia wymagań, konieczne jest więc zastosowanie ekologicznych rozwiązań instalacji cieplnych i energetycznych.

Rada i Parlament uzgodniły stopniowe podwyższanie celu dotyczącego rocznych oszczędności energii w odniesieniu do zużycia energii końcowej od 2024 r. do 2030 r. W tym okresie państwa członkowskie zapewnią nowe roczne oszczędności wynoszące średnio 1,49% zużycia energii końcowej, aż do osiągnięcia 31 grudnia 2030 r. poziomu 1,9%.

Projektowanie odnawialnych źródeł energii już na etapie projektowania domu pozwoli zapewnić optymalne wykorzystanie tych technologii oraz osiągnięcie długoterminowych oszczędności energetycznych.

Zaufaj doświadczeniu. Już teraz sprawdź najlepsze rozwiązania dla Twojego domu!

Skontaktuj się z nami. Nasz zespół handlowców wykona bezpłatny audyt i przygotuję niezobowiązującą ofertę. 

Tel.: 537 415 434

Mail: biuro@etikon.pl